Fri fragt på ordrer over 999 kr. - ellers 29 kr. Vi pakker og sender 365 dage om året Vi pakker og sender 365 dage om året +6.800 anmeldelser på Trustpilot

TP-LINK 10/100Mbps Multi-mode Media Converter netværksomformer til medie 1310 nm

fra TP-LINK Technologies
kr 288,-

Levering: 2-4 hverdage

Opret dig som kunde og optjen 9 Bonuspoint på denne vare

De 3 gode grunde:

  •  Gratis fragt på ordrer over 999 kr. – ellers kun 29 kr.
  •  Vi sender pakker 365 dage om året
  •  Fremragende score på TRUSTPILOT
Om produktet

Detaljer

TP-LINK 10/100Mbps Multi-mode Media Converter. Kabelteknologi: UTP 3, 4, 5e, 5. Forbindelsesteknologi: Kabel. Maksimal overførselsafstand: 2000 m, Bølgelængde: 1310 nm. Overholdelse af branchestandarder: IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, Godkendelse: FCC, CE. Mål (BxHxD): 94,5 x 73 x 27 mm, I/O-porte: 1x 100M SC 1x 100M RJ45

- Complies with 802.3u 10/100Base-TX, 100Base-FX standards.
- Provides switch configuration of Half-Duplex / Full-Duplex transfer mode for FX port.
- Extends fiber distance up to 2km

The MC100CM is a media converter designed to convert 100BASE-FX fiber to 100Base-TX copper media or vice versa. Designed under IEEE 802.3u 10/100Base-TX and 100Base-FX standards, the MC100CM is designed for use with multi-mode fiber cable utilizing the SC-Type connector. The MC100CM supports shortwave (SX) laser specification at a full wire speed forwarding rate. It works at 1310nm on both transmitting and receiving data.

Other features of this module include the ability to be used as a stand alone device (no chassis required)or with TP-LINK’s 19’’ system chassis, Auto MDI/MDI-X for TX port, Auto negotiation of duplex mode on TX port, and front panel status LEDs. The MC100CM will transmit at extended fiber optic distances utilizing multi-mode fiber up to 2 kilometers.

Specifikationer
Produktet har ingen specifikationer.
Datablad

Datablad

Producent TP-LINK Technologies
Name TP-LINK 10/100Mbps Multi-mode Media Converter netværksomformer til medie 1310 nm

Yderligere data om produktet

Forbindelsesteknologi Kabel
Kabelteknologi UTP 3, 4, 5e, 5
Fuld dupleks Ja
Mål (BxHxD) 94,5 x 73 x 27 mm
Overholdelse af branchestandarder IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x
I/O-porte 1x 100M SC
1x 100M RJ45
Maksimal overførselsafstand 2000 m
Bølgelængde 1310 nm
Operationel temperatur 0 - 40 °C
Lager-temperatur -40 - 70 °C
Relativ luftfugtighed 10 - 90%
Lagring, relativ fugtighedsgrænse 5 - 90%
Godkendelse FCC, CE